Krispy Kreme: Worth It or Not Worth It?

Now that we officially have our very own Krispy Kreme outpost in Center City, I want to know one, super-important thing: Will you splurge on the gooey, just-baked, perfectly sticky donuts despite the fact that Memorial Day Weekend is only a few weeks away? An original glazed has 190 calories. Not as bad as the bagel at 260, but scarf down one of the jelly- or cream-filled varieties and it could reach close to 350. (See a full nutritional list here.)

So, Krispy Kreme: Worth it or not worth it?

Worth It or Not Worth It: McDonald’s New Strawberry Banana Smoothie

As with any smoothie to hit the market that is purchasable via drive-thru, my first instinct was to scoff at McDonald’s new McCafe Strawberry Banana Smoothie commercials which tout the drink as a healthy, “real fruit” option. Clocking in at 210 calories per 12-ounce serving, the drinks  aren’t nearly as awful as other smoothies I’ve seen in the past (ahem, Dunkin Donuts—a 16-ounce serving here will cost you 360 calories), they aren’t fresh fruit, plain yogurt, and ice (more or less, what a healthy smoothie should have),  either.

A check of the ingredient list turns up added sugar in both the yogurt and the fruit puree (they’re not peeling bananas back there—so much for real fruit), which is why there are 49 total carbs and 44 grams of sugar per serving. There’s also concentrated apple juice and some choice colorings and preservatives added to the mix as well. Read more »

Worth It or Not Worth It?: The Cheesesteak Pretzel

The Pretzel Factory debuted its new cheesesteak-pretzel hybrid yesterday, marrying two of Philly’s most iconic and most beloved (yet decidedly unhealthy) foods into one big cheesy, doughy, meat-filled mess. Though the stats aren’t as bad as I first expected (340 calories, 8 g. fat, 4 g. sat. fat, 46 g. carbs, 1 g. fiber, 23 g. protein), is it worth it?

Keep in mind, that when asked to reveal where the beef stuffed inside comes from—or even what grade of meat they’re using—I was told, “everything else we must keep confidential as we do not want to make it easier for our competition to duplicate.”

For $3.50 a pop, I guess one can’t expect grass-fed.